2019 CHAMPIONS
agegroupWINNERclubcoachperfcbp & Uk Best

X F01 Triple Jump U17 Men FinalDaniel FALODECambridge HarriersGuy Spencer15.03 Stefan Tseng Ke Chen; Singapore; 15.18m; 2006 Steven Anderson; Windsor; Clough & Eton; 15.07m; 1981

X F02 High Jump U15 Girls FinalLucy FELLOWSSt. Mary's Richmond ACAlan Richardson1.62 Aileen Wilson; Peterborough AC; 1.75m; 1998 Julia Charlton; Carmarthen Harriers; 1.79m; 1980

X F03 Pole Vault U15 Girls FinalEmilie OAKDENLewes AC_3.20 Jade Spencer-Smith; Harrow; 3.61m; 2016 Gemma Tutton Lewes AC; 3.75; 2019

X F04 Triple Jump U20 Men FinalTheo FADAYIRONewham & Essex Beagles ACJohn Herbet14.88 Ben Williams; City of Stoke AC; 15.95m; 2010 Tosin Oke; Woodford Green With Essex Ladies; 16.12m; 1999

X F05 Pole Vault U20 Women FinalFelicia MILOROSutton in Ashfield H & ACHenrietta Paxton 3.85 Lucy Bryan; Bristol & West; 4.33; 2014 Katie Byres; Sale H Manchester; 4.52m; 2012

X F06 Long Jump U17 Women FinalAbigail PAWLETTStockport H & ACJoe Frost5.89 Margaret Cheetham; Liverpool H; 6.25m; 1985 Margaret Cheetham; Liverpool H; 6.25m; 1985

X F07 High Jump U15 Boys FinalLuke BALLYate & District ACJeremy Dale1.83 Ross Walker-Smart; Notts AC; 1.92; 2008 Kenny McKeown; Ayr Seaforth AC; 1.95m; 1996

X F08 Long Jump U15 Girls FinalKaty BEADLEWindsor Slough Eton & Hounslow ACKeith Fleming5.59 Monique Parris; Ilford AC; 5.76m; 1998 Monique Parris; Ilford AC; 5.76m; 1998

X F09 Pole Vault U17 Men FinalReuben NAIRNEGiffnock North ACBrian Donaldson/Chris Baillie4.40 Joel Leon Benitez; Notts AC; 4.82; 2014 Frankie Johnson; Bedford & Co; 4.92m; 2017

X F10 High Jump U17 Men FinalSam BRERETONNewquay & Par AC_2.10 Dominic Ogbechie; Highgate H; 2.22m; 2018 Dominic Ogbechie; Highgate H; 2.22m; 2018

X F11 Shot U15 Girls FinalLily CARLAWRugby & Northampton AC_13.78 UK/CBPAdele Nicoll; Birchfield Harriers; 13.36m; (3.25k) 2011 Adele Nicoll; Birchfield Harriers; 13.56m; (3.25k) 2011

X F12 Long Jump U20 Women FinalLucy HADAWAYCity of York ACMatt Barton6.31 CBP Katarina Johnson-Thompson; Liverpool H; 6.30m; 2012 Katarina Johnson-Thompson; Liverpool H; 6.39m; 2012

X F13 Shot U17 Women FinalAiobhin MCMAHONBlackrock (Louth)John McMahon14.67 Serena Vincent; City of Portsmouth; 16.59m; 2018 Serena Vincent; City of Portsmouth; 16.59m; 2018

X F14 Long Jump U17 Men FinalAdam LINDOCrawley ACJulia Machin6.97 Dominic Ogbechie; Highgate H; 7.53m; 2018 Dominic Ogbechie; Highgate H; 7.53m; 2018

X F15 Long Jump U15 Boys FinalSammy BALLReading ACMike Dyer5.99 Alfie Bugg; City of York AC; 6.38; 2018 Patrick Sylla; Bournemouoth AC; 6.66m; 2013

X F16 Shot U17 Men FinalChris DYRMISHIRugby & Northampton ACStuart Carlaw14.59 Michael Wheeler; Herne Hill Harriers; 19.06; 2008 Michael Wheeler; Herne Hill Harriers; 19.07m; 2008

X F17 Shot U15 Boys FinalWilliam LAMPRELLIpswich Harriers_14.72 Michael Wheeler; Herne Hill Harriers; 17.46m; 2006 Anthony Oshodi; Woodford Green with Essex Ladies; 17.78m; 2006

X F18 High Jump U20 Men FinalToni ADEMUWAGUNThames Valley HarriersCarol Jackson2.11 Chris Kandu; Enfield & Haringey AC; 2.22; 2014 Steve Smith; Liverpool Harriers; 2.27m; 1992

X F19 Pole Vault U17 Women FinalSophie ASHURSTSale Harriers ManchesterAndy Ashurst3.75 Jade Ive; Sutton & District; 4.00m; 2008 Lucy Bryan; Bristol & West AC; 4.02m; 2010

X F20 Shot U20 Women FinalSerena VINCENTCity Of Portsmouth ACAVincent/BCarter14.83 Sophie McKinna; Great Yarmouth & District AC; 15.90m; 2013 Divine Oladipo; Blackheath & Bromley; 16.41; 2017

X F21 Long Jump U20 Men FinalDominic OGBECHIEHighgate HarriersMarius Guei/John Herbert7.59 Stewart Faulkner; Birchfield H; 7.81m; 1988 Stewart Faulkner; Birchfield H; 7.81m; 1988

X F22 Shot U20 Men FinalLewis BYNGStratford Upon Avon ACStuart Carlaw17.79 Chris Gearing; Belgrave Harriers; 18.57m; 2005 Carl Myerscough; Blackpool & Fylde; 19.50m (6.25kg); 1988

X F23 High Jump U20 Women FinalAmaya SCOTTSouthampton ACMatthew Watson1.77 Michelle Dunkley; Essex Ladies; 1.89m; 1997 Morgan Lake; Windsor; Slough; Eton & Hounslow; 1.94; 2015

X F24 Pole Vault U15 Boys FinalWilliam TROTTSwansea HarriersJane Hosgood 3.70 Adam Hague; The Dearne ALC; 4.06; 2011 Frankie Johnson; Bedford & Co; 4.23m; 2015

X F25 Triple Jump U17 Women FinalEllie O'HARAEdinburgh ACLinda Nicholson11.75 Jazz Sears; Shaftesbury Barnet H; 12.34; 2018 Jazz Sears; Shaftesbury Barnet H; 12.37m; 2018

X F26 High Jump U17 Women FinalAbigail PAWLETTStockport H & ACJoe Frost1.76 Debbi Marti; Redhill & Reigate AC; 1.83m; 1984 Debbi Marti; Redhill & Reigate AC; 1.84m; 1984

X F27 Pole Vault U20 Men FinalFrankie JOHNSONBedford & County ACSimon Eastwood5.00 Adam Hague; Sheffield & Dearne ALC; 5.45m; 2016 Adam Hague; The Dearne ALC; 5.55; 2015

X F28 Triple Jump U20 Women FinalLily HULLANDTrafford ACPaco Montesinos12.60 Mia Neilsen; Haave (Norway); 12.89; 2008 Naomi Ogbeta; Trafford AC; 12.99m; 2016

X T17 60m U15 Girls FinalTrezeguet TAYLORTrafford ACAndrew Wood7.62 Katharine Merry; Birchfield H; 7.35; 1989 Katharine Merry; Birchfield H; 7.35; 1989

X T18 60m U15 Boys FinalReece EARLEThames Valley Harriers_7.16 Alex Kiwomya; Rotherham H & AC; 7.05; 2010 Alex Kiwomya; Rotherham H & AC; 7.05; 2010

X T19 60m U17 Women FinalEmmanuella KONECardiff AACHelen James7.67 Amy Hunt; Grantham AC; 7.43; 2017 Asha Philip; Newham & Essex Beagles; 7.35; 2007

X T20 60m U17 Men FinalHenry NWOKELiverpool H & ACMike Sweeney6.91 Mark Lewis-Francis; Birchfield H; 6.77; 1999 Mark Lewis-Francis; Birchfield H; 6.69; 1999

X T21 60m U20 Women FinalAmy HUNTCharnwood ACJoseph McDonnell 7.34 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 7.2 & 7.22; 2014 Bev Kinch; Borough of Hounslow AC; 7.19; 1983

X T22 60m U20 Men FinalJeremiah AZUCardiff AACHelen James6.73 Dwain Chambers; Belgrave Harriers; 6.66; 1997 Mark Lewis-Francis; Birchfield H; 6.51; 2001

X T27 800m U15 Boys Straight FinalJake MINSHULLCoventry Godiva Harriers_02:03.23 Richard Dowse; Scunthorpe & District AC; 1:59.05; 1999 Richard Dowse; Scunthorpe & District AC; 1:59.05; 1999

X T30 800m U20 Women FinalStephanie MOSSSale Harriers ManchesterTrevor Painter02:13.10 Loren Bleaken; Team Bath AC; 2:06.78; 2013 Kirsty McDermott (Wade); Bristol AC; 2:02.88; 1981

X T32 1500m U17 Men Straight FinalHenry JOHNSONHoughton H & ACLynn Cooper03:58.57 Andrew Monaghan; Lagan Valley AC; 3:57.65; 2010 Ben Greenwood; Perth SH; 3:55.5; 2015

X T38 200m U20 Women HeatsJazmine MOSSGateshead H & ACBruce Horsburgh24.95 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014

X T38 200m U20 Women HeatsEllie BOOKERRotherham H & ACVeronica Boden24.97 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014

X T38 200m U20 Women HeatsKiah DUBARRY-GAYVictoria Park H & Tower Hamlets ACLloyd Cowan25.07 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014

X T38 200m U20 Women HeatsNayanna DUBARRY-GAYVictoria Park H & Tower Hamlets ACLloyd Cowan24.94 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014

X T41 800m U20 Men FinalYusuf BIZIMANAVictoria Park H & Tower Hamlets ACJeffery Nkrumah 01:52.19 Markhim Lonsdale; Crook & District; 1:48.77; 2017 David Sharpe; Jarrow & Hebburn AC; 1:48.53; 1986

X T42 800m U17 Women FinalZakia MOSSIBlackheath & Bromley H & ACPhillip Kissi 02:12.38 Isabelle Boffey; Enfield & Haringey; 2:06.68;2016 Erin Wallace; Giffnock North; 2:06.59; 2016

X T49 800m U17 Men FinalBenjamin REYNOLDSCardiff AACArwyn Davies01:55.69 Ben Greenwood; Perth SH; 1:51.62; 2015 Ben Greenwood; Perth SH; 1:51.62; 2015

X T50 800m U15 Girls FinalKatie JOHNSONEdinburgh ACDavid Johnson02:10.90 Tilly Simpson; Hallamshire; 2:09.11;2015 Tilly Simpson; Hallamshire; 2:09.11; 2015

X T51 1500m U17 Women Straight FinalNaomi TOFTBlackheath & Bromley H & ACPhil Kissi 04:50.29 Karen Hughes; Thurrock Harriers; 4:26.8; 1981 Ciara Mageean; City of Lisburn; 4:24.07; 2008

X T52 1500m U20 Women Straight FinalEmily THOMPSONBanbury Harriers ACLuke Gunn/Ros Kelling4:26.12 CBP Juliette Oldfield; Birchfield Harriers; 4:27.71; 1996 Zola Budd; Aldershot Farnham & Dist; 4:11.20; 1985

X T53 300m U17 Women FinalHolly MPASSYBlackheath & Bromley H & ACJay Galley38.50 Amy Spencer; Belgrave Harriers; 37.72; 2002 Amy Spencer; Belgrave Harriers; 37.72; 2002

X T54 300m U15 Girls FinalEmilia ROCKVale of Aylesbury AC Nick Taylor39.74 UK/CBPElla Rush; Amber Valley & Erewash AC; 41.37; 2018 Amber Anning; Brighton & Hove AC; 40.32; 2015

X T58 1500m U20 Men FinalRemilekun ADEBIYINewport HarriersDarryn McAtee03:58.67 Chris McGeorge; Cockermouth AC; 3:49.00; 1981 Matthew McLaughlin; Woodford Green; 3:42.87; 2013

X T59 300m U15 Boys FinalCalvin SMITHCity Of Norwich ACMike Utting 38.57 George Sudderick; Walton AC; 36.35; 2018 George Sudderick; Walton AC; 36.35; 2018

X T66 200m U15 Girls FinalSuccess EDUANSale Harriers ManchesterAnita Richardson24.72 CBP Nicola Gossman; City of Glasgow AC; 24.81; 2001 Success Eduan; Sale Harriers Manchester; 24.38; 2019

X T67 200m U15 Boys FinalFreddie ARKELLHercules Wimbledon ACJuan Hernandez23.10 Alex Kiwomya; Rotherham H & AC; 22.19; 2010 Alex Kiwomya; Rotherham H & AC; 22.19; 2010

X T68 200m U17 Women FinalKaliyah YOUNGDartford Harriers ACDave Spavins24.67 Desiree Henry; Enfield & Haringey AC; 23.93; 2010 Amy Spencer; Belgrave Harriers; 23.44; 2001

X T69 200m U17 Men FinalHenry NWOKELiverpool H & ACMike Sweeney21.85 Toby Harries; Brighton Phoenix; 21.46; 2015 Toby Harries; Brighton Phoenix; 21.46; 2015

X T70 200m U20 Women FinalJazmine MOSSGateshead H & ACBruce Horsburgh24.06 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014 Dina Asher-Smith; Blackheath & B; 23.15; 2014

X T71 200m U20 Men FinalJeremiah AZUCardiff AACHelen James21.25 Tim Benjamin; Cardiff AAC; 20.78; 2001 Tim Benjamin; Cardiff AAC; 20.78; 2001

X T72 400m U17 Men FinalMario DOBRESCUIlford ACNat Senior48.91 Guy Bullock; Liverpool; Pembroke & Sefton H; 48.15; 1992 Guy Bullock; Liverpool; Pembroke & Sefton H; 48.15; 1992

X T73 400m U20 Men FinalMichael FAGBENLEBexley ACChristopher Harris 49.25 David McCarthy; Celbridge AC; 46.66; 2002 Mark Hylton; Windsor Slough Eton & Hounslow AC; 46.56; 1995

X T74 400m U20 Women FinalElla TURNEROxford City ACMarcia Marriott 54.22 Laviai Nielsen; Enfield & H; 53.39; 2015 Amber Anning; Brighton & Hove AC; 53.00; 2019

X T75 60m Hurdles U15 Girls FinalMia MCINTOSHDacorum & Tring ACD Keenleyside8.77 CBP Heather Jones; Carmarthen Harriers; 8.79; 2001 Shirin Irving; Croydon Harriers; 8.75; 2011

X T76 60m Hurdles U17 Women FinalLucy Jane MATTHEWSSouthampton ACAndrew Fisher/James Coney8.48 Pippa Earley; Kingston & Poly; 8.44; 2017 Pippa Earley; Kingston & Poly; 8.41; 2017

X T77 60m Hurdles U15 Boys FinalFreddie CLEMONSStratford Upon Avon ACPaul Bearman8.52 Daniel Davis; Sutton & District AC; 8.20; 2002 Daniel Davis; Sutton & District AC; 8.20; 2002

X T78 60m Hurdles U20 Women FinalMarcia SEYCroydon HarriersLorna Boothe8.45 Alicia Barrett; Chesterfield &DAC; 8.19; 2017 Alicia Barrett; Chesterfield &DAC; 8.19; 2017

X T79 60m Hurdles U17 Men FinalElliott HARRISBirchfield HarriersAnthony Pitt8.03 Jack Meredith; Liverpool H & AC; 7.89; 2008 Jack Meredith; Liverpool H & AC; 7.89; 2008

X T80 60m Hurdles U20 Men FinalJoshua ZELLERBracknell ACAdrian Brown7.70 David Omoregie; Cardiff AAC; 7.62; 2014 David Omoregie; Cardiff AAC; 7.50; 2014